Nasza Rada Naukowa
„Jeśli twoje działania inspirują innych do tego, żeby marzyć więcej, poznawać więcej, robić więcej i stawać się lepszym, to jesteś przywódcą”
– John Quincy Adams

prof.
Marek
Gzik
Przewodniczący Rady Dyscypliny Inżynieria Biomedyczna Politechniki Śląskiej; kierownik Katedry Biomechatroniki, Wydział Inżynierii Biomedycznej PŚ
.
Prof. dr hab. inż. Marek Gzik
Prof. Marek Gzik w szczególny sposób jest związany z Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, gdzie od 2012 – 2020 roku obejmował stanowisko dziekana.
Od 2011 roku pozostaje kierownikiem Katedry Biomechatroniki, a we wrześniu 2020 roku został także przewodniczącym Rady Dyscypliny Inżynieria Biomedyczna.
W latach 2014 – 2016 był członkiem kolegium rektorskiego jako pełnomocnik rektora ds. współpracy z przemysłem. W trakcie jego kadencji dziekańskiej ruszyła budowa Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu Assist-Med-Sport-Silesia. Jest to projekt, którego budżet przekracza 100 mln. zł. finansowany z funduszy UE. Strategicznym partnerem jest firma Philips.
Profesor Marek Gzik angażuje się w naukowe oraz samorządowe inicjatywy i przedsięwzięcia, takie jak Komitet Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, Sejmik Województwa Śląskiego, Komitet Sterujący Regionalnej Strategii Innowacji, Rada ds. Elektromobilności Województwa Śląskiego, Zespół Ekspertów ds. Oceny Wdrożeń w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju czy Rada Naukowa Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej.
Przez cztery lata (2014 – 2018) był przewodniczącym Komisji ds. Gospodarki i Innowacji Sejmiku Województwa Śląskiego. Członek komitetów naukowych i rad programowych instytucji oraz licznych konferencji o zasięgu międzynarodowym.
Zainteresowania naukowe prof. Marka Gzika koncentrują się wokół zagadnień inżynierii biomedycznej, a w szczególności biomechatroniki. Jest autorem i współautorem licznych monografii i publikacji.
Brał udział w pracach wielu projektów badawczych, a niejednokrotnie był kierownikiem w tych projektach.
W swojej karierze zawodowej wielokrotnie dawał wyraz zainteresowania przedsiębiorczością oraz inicjatywami o charakterze biznesowym. Jest honorowym członkiem Regionalnej Izby Gospodarczej. Za działalność naukową i samorządową uzyskał wiele nagród, w tym: Medal im. prof. J. Szmeltera Warszawa 2016, Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji R2016r. „Nauka i Innowacyjność” Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, „Atena” nagroda Prezydenta Miasta Zabrze 2017 w kategorii „Nauka i Medycyna”, Złota Odznaka Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej 2018r.

prof.
Marek
Krzystanek
Kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Innowator, wynalazca i prekursor telemedycyny w Polsce.
prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Marek Krzystanek
Autor ponad 150 publikacji naukowych, ponad 100 wystąpień kongresowych, 2 książek i redaktor 2 skryptów.
Popularyzator nowej nauki. Przewodniczący Naukowej Sekcji Telepsychiatrii Polskiego
Towarzystwa Psychiatrycznego.
Oprócz bycia naukowcem jest prezesem fundacji Science for Life i dyrektorem zarządzającym EduFactory s.c.
Zainteresowania pozanaukowe: filozofia fenomenologiczna, psychologia głębi, buddyzm zen i gnostycyzm. Uprawia amatorsko klasyczny boks, gra na puzonie i australijskim didgeridoo.
Jest aktywnym poetą, opublikował dotąd sześć tomików poezji: Krwawe Zimy (2007), Białe Wilki (2011), Zimne Słońce (2012), Bestionizm (2014), Jasne i Ciemne Haiku (2016) oraz Arkadia Indygo (2018). Obecnie w
przygotowaniu jest tomik pt. „Ogrody Bogów”.

prof.
Zbigniew
Nawrat
Naukowiec, wynalazca, nauczyciel, wizjoner. Fizyk teoretyk z wykształcenia (1984 ukończył Uniwersytet Śląski), doktorat ze sztucznego serca (1996 SUM).
Dr hab. n.med. Zbigniew Nawrat, Profesor IPS
30 lat temu został przyjęty do Katedry Kardiochirurgii przez prof. Zbigniewa Religę, gdzie tworzył podstawy projektu polskiego sztucznego serca. W 2018 r. wrócił do Katedry Biofizyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM).
Współtworzył Instytut Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi IPS FRK, którym kierował w latach 2008 – 2020 r (był zastępca prof. Z.Religi na tym stanowisku od 1998 r.) IPS FRK (www.frk.pl). Od lutego 2020 na stanowisku Dyrektora Kreatywnego FRK.
W SUM w latach 1999 – 2018 r. wykładał jedyny w Polsce przedmiot dla studentów medycyny pt. „Sztuczne narządy”, od 2018 prowadzi przedmiot Podstawy badań naukowych, a dla doktorantów „Robotics in healthcare”. Znany jest ze wspierania aktywnej, innowacyjnej młodzieży, start-upów itp.. Prowadzone przez niego zwykle stuosobowe Koło Naukowe (STN im. prof Zbigniewa Religi, ) znane jest z promowania nowoczesnej chirurgii i bioinżynierii.
Twórca Akademickiego Pasa Startowego Innowacji Medycznej. Jest członkiem Rady Nadzorującej Centrum Transferu Technologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Rady Naukowej kierunku Fizyka Medyczna na US.
Zaprojektowane przez niego komory wspomagania serca POLVAD ratują od 27 lat pacjentów. Ekspert w dziedzinie testowania protez serca. Jako pierwszy w kraju wprowadził i rozwija z zespołem medyczne zastosowania technologii wirtualnej przestrzeni oraz metody symulacji operacji chirurgicznych. Jest nazywany ojcem robota Robin Heart – pierwszego polskiego i europejskiego robota chirurgicznego, który ma szanse wkrótce na wdrożenie kliniczne. W 2019 r. podpisano umowę sprzedaży licencji firmie Meden Inmed na pierwszego z robotów – robota toru wizyjnego Robin Heart PortVisionAble (PVA). Kolejne roboty czekają na komercjalizację.
Pionier robotyki medycznej. Jest założycielem (2010) i prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Robotyki Medycznej (WWW.medicalrobots.eu) oraz redaktorem czasopisma Medical Robotics Reports (www.medicalrobticsreports.com).
Prof. Nawrat jest twórcą i organizatorem odbywających się cyklicznie od wielu lat konferencji i warsztatów: BioMedTech Silesia (zupełnie nowa koncepcja tematycznej konferencji dla profesjonalistów i hobbystów, dla młodzieży i naukowców, od 2019 r. również Szkoła Wynalazców – Warsztaty dla nauczycieli; www.biomedtech.eu), Roboty Medyczne (prawdopodobnie najstarsza cyklicznie odbywająca się konferencja naukowa w tej dziedzinie na świecie), Warsztaty Chirurgiczne (od narzędzi klasycznych do zrobotyzowanych), spotkania twórców sztuk wszelakich związanych zawodowo z medycyną; Konfrontacje Med&Art. W 2019 r. rozpoczął nową inicjatywę Officyna Naukowa – rodzaj kawiarni naukowej. Wszystkie organizowane spotkania w sumie gromadzą rocznie około tysiąca uczestników. Współautor/autor/redaktor 7 książek i prawie dwudziestu patentów i wzorów przemysłowych, bibliografia liczy ponad 350 pozycji. Granty – w sumie 16 jako kierownik lub podwykonawca, działających zakresie od technologii membranowej, protez serca, protez zastawek serca, wykorzystania metod symulacji i komputerowego planowania operacji do konstrukcji i badań robotów chirurgicznych (w tym 6 projektów europejskich).
Wielokrotnie nagradzany. Ceni sobie m.in.: Nagroda Ministra Zdrowia I stopnia w roku 1993 za wdrożenie do kliniki polskich komór wspomagania serca, Honorowy Złoty Inżynier Przeglądu technicznego 2007, Laureat wyróżnienia imienia św Kamila – 2008 (nagroda społeczności miasta Zabrze), Hipokrates 2018 (Tytuł profesjonalnego jury konkursu Dziennika Zachodniego) a z odznaczeń wymieńmy tylko Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2011).

f
Marcin
Szeliga
Data Scientist pracujący na co dzień z SQL Server i Azure. Od 2006 roku nieprzerwanie wyróżniany tytułem Microsoft Most Valuable Professional
.
Marcin Szeliga
Wykładowca akademicki oraz autor książek i artykułów poświęconych platformie danych Microsoft, w tym bestsellerów „Data Science i uczenia maszynowe”, (WN PWN, informatyczna książka roku 2018) i „Praktyczne uczenie maszynowe” (WN PWN, informatyczna książka roku 2020). Współautor „Microsoft AI MVP Book”.
Twórzmy Razem Przyszłość!
Zapraszamy do udziału i współpracy
w Polskim Stowarzyszeniu
„Sztuczna Inteligencja w Medycynie”